Kriminogenní faktory

Možnosti práce s kriminogenními faktory v sociální práci

Akreditace MPSV – A2023/1474-SP/PC/PP/VP

Hodinový rozsah – 8 hodin, jednodenní

Lektor: Mgr. Bc. Iva Červená, DiS., MBA, LLM, LL.B.

Forma: kombinovaná

Cena: 2.000 Kč/osoba

Volné termíny a přihlášení:

14. listopadu 2024 – forma: online

přihlášení na mailu: kurzy@lgh-academy.cz zasláním jména, příjmení, datumu a místa narození (pro vytvoření certifikátu)

Obsah programu:

Účastníci kurzu budou uvedeni do oblasti kriminogenních faktorů u pachatelů trestných činů, kteří vykonávají podmíněný trest nebo u odsouzených ve výkonu trestu odnětí svobody. Účastníci si osvojí znalosti jednotlivých kriminogenních faktorů, které mohou využívat v sociální práci. Účastnící kurzu budou seznámení s tříděním jednotlivých kriminogenních faktorů – subjektivní a objektivní faktory, tak aby dokázali poskytnou odborné sociální poradenství. U každého dělení faktorů uvede lektor vždy kazuistiku a konkrétní možnosti práce s daným kriminogenním faktorem (i ve spolupráci se sociálními službami). Účastníci kurzu se podrobněji seznámí s technikami při práci s kriminogenními faktory – hodnotový systém, kriminogram, životní scénář kriminálního chování, tak aby působili v oblasti primární, sekundární a terciární prevence. Účastníci budou uvedeni do problematiky nástroje SARPO Vězeňské služby ČR, který využívají také sociální pracovníci a sociální kurátoři. Dále budou seznámeni se subjektivní faktory a prací s typologií odsouzených.

Informace o lektorovi:

Iva Červená pracovala několik let na začátku své profesní kariéry na pozici sociální pracovnice v azylovém domě pro muže, dále pracovala v nízkoprahovém denním centru pro osoby bez přístřeší také na pozici sociální pracovnice. Jako dobrovolník působila v SOS centru Diakonie v programu korespondence s vězni. Od roku 2014 je zaměstnána na Úřadu městské části Praha 6 na pozici sociální kurátorky. Měla možnost navštívit i věznice v zahraničí – Justizvollzugsanstalt Heidenheim, Heilbronn nebo Schwäbisch Gmünd. Od roku 2016 do 2020 působila jako komisař za odbornou veřejnost v Komisi pro podmíněné propuštění v projektu Křehká šance II u Probační a mediační služby ČR.

Přednáší na vyšší odborné škole sociálně právní, kde funguje každý rok jako odborný garant při absolutoriích studentů, dále přednáší na různých konferencích, které se týkají postpenitenciární péče a podmíněného propuštění. Nyní pracuje jako učitel odborných předmětů – sociální patologie a psychologie na výše uvedené škole. Úspěšně dokončila pětiletý sebezkušenostní psychoterapeutický výcvik v integrativní psychoterapii ve Skálově institutu. Účastnila se školení, kurzů zaměřených na práci s násilnickou osobou, jednání s agresivním klientem, základy mediačních technik. Absolvovala dlouhodobé kurzy v oblasti krizové intervence a základů koučinku apod. Od září 2019 má ukončený kurz v transakční analýze „TA 101“. Její zaměření je především na aplikaci psychoterapeutických technik v komunikaci. Od června 2019 je členem České kriminologické společnosti.

V roce 2021 dostudovala MBA v pomáhajících profesích, dokončila LLM v oboru kriminalita a kriminologie a v zahraničí vystudovala The Criminal Psychology a získala titul DipCrimPsych. V roce 2022 dokončila distanční formou LL.B., obor trestně právní specializace.